Banen voor starters: 22 startersfuncties met salaris en vooruitzichten

De 22 beste banen voor starters in 2026, met Amerikaans mediaansalaris en groei (BLS), waar je startersfuncties vindt en hoe je er sneller een krijgt.

Versturen via WhatsApp Delen op LinkedIn Delen op Facebook Delen op X Versturen via Telegram
Pas afgestudeerden bekijken startersvacatures met salaris- en groeicijfers op een laptop

De beste banen voor starters in 2026 zijn onder meer softwareontwikkelaar, data scientist, financieel analist, accountant, logistiek specialist, projectmanagementspecialist, marktonderzoeker en technische functies. Voor allemaal is meestal alleen een bachelordiploma nodig en ze betalen ruim boven het Amerikaanse mediaansalaris. Hieronder vind je 22 functies met salaris- en vooruitzichtgegevens van het Amerikaanse Bureau of Labor Statistics (BLS), tips over waar je vacatures voor starters vindt en hoe je er sneller een binnenhaalt.

Belangrijkste punten

  • De arbeidsmarkt voor starters is krap geweest: in de VS had ongeveer 5,6% van de pas afgestudeerden van 22 tot 27 jaar in het tweede kwartaal van 2026 geen werk, en 42% werkte onder het eigen opleidingsniveau (Federal Reserve Bank of New York).
  • De vooruitzichten verbeteren: werkgevers verwachtten 5,6% meer afgestudeerden van 2026 aan te nemen dan van de vorige lichting (NACE).
  • Alle 22 functies hieronder vragen meestal een bachelor en hebben een mediaansalaris boven de mediaan van 50.980 USD voor alle beroepen.
  • Vroeg solliciteren loont. Veel startersfuncties en zomerstages voor 2027 staan nu in het najaar al online.

Alle cijfers in dit artikel komen uit de Verenigde Staten (BLS, NACE, New York Fed). Salarissen, regels en vacatures in Nederland of België wijken daarvan af.

De arbeidsmarkt voor starters in 2026

Pas afgestudeerden hebben het moeilijker gehad dan normaal. Volgens de Federal Reserve Bank of New York lag de werkloosheid onder net afgestudeerden (22 tot 27 jaar) in de VS in het tweede kwartaal van 2026 rond 5,6%, en het aandeel dat onder het eigen opleidingsniveau werkt, liep licht op tot 42%: veel jonge afgestudeerden hebben dus een baan waarvoor geen diploma nodig is (New York Fed).

Het beeld klaart op. De National Association of Colleges and Employers (NACE) ontdekte dat werkgevers het aantal aan te nemen afgestudeerden van 2026 met 5,6% wilden verhogen, na twee povere jaren, waarbij bedrijven met meer dan 5.000 medewerkers het zelfs met 8,7% wilden opvoeren (NACE). De concurrentie blijft groot, dus snelheid en een gerichte aanpak tellen.

Weet je nog niet welke kant je op wilt, dan stelt de AI-loopbaanhulp voor studenten startersfuncties voor die bij je vaardigheden passen. Met vacatures zoeken met AI scan je elke dag meer dan 600.000 vacaturepagina’s van bedrijven op nieuwe vacatures voor starters in die vakgebieden.

22 banen voor starters in één oogopslag

FunctieMediaansalaris per jaar (mei 2025)Groei 2025–35Gebruikelijke instap
Softwareontwikkelaar135.980 USD10% (groep)Bachelor
Actuaris130.000 USD9%Bachelor + examens
Informatiebeveiligingsanalist129.180 USD21%Bachelor + enige ervaring
Data scientist120.230 USD35%Bachelor
Bouwmanager114.990 USD9%Bachelor
Systeemanalist105.850 USD8%Bachelor
Werktuigbouwkundig ingenieur104.110 USD11%Bachelor
Financieel analist103.570 USD7%Bachelor
Industrieel ingenieur102.440 USD12%Bachelor
Projectmanagementspecialist102.320 USD7%Bachelor
Managementanalist101.860 USD10%Bachelor + enige ervaring
Civiel ingenieur100.840 USD6%Bachelor
Verpleegkundige97.550 USD6%Bachelor
Financieel inspecteur94.160 USD9%Bachelor
Webontwikkelaar92.650 USD5% (groep)Bachelor
Analist operationeel onderzoek88.940 USD12%Bachelor
Accountant of auditor83.680 USD5%Bachelor
Logistiek specialist82.320 USD18%Bachelor
Compliance officer80.730 USD4%Bachelor
Marktonderzoeker78.760 USD7%Bachelor
HR-specialist75.940 USD6%Bachelor
Specialist training en ontwikkeling69.280 USD11%Bachelor + enige ervaring

Bron: Occupational Outlook Handbook van het BLS, geraadpleegd op 7 oktober 2026. De medianen gelden voor alle ervaringsniveaus, dus het startsalaris ligt meestal lager. “Groep” betekent dat het BLS de groei voor een bredere beroepsgroep opgeeft.

Tech- en datafuncties

Softwareontwikkelaar. De hoogste mediaan van de lijst, 135.980 USD, met naar schatting 106.100 vacatures per jaar voor ontwikkelaars, QA-analisten en testers samen (BLS). De concurrentie voor instapfuncties is hevig, dus een portfolio met opgeleverde projecten telt zwaar.

Data scientist. De functie met de snelste groei hier, 35%, met een mediaan van 120.230 USD (BLS). Projecten met statistiek, SQL en Python helpen afgestudeerden van wiskunde-, economie- en bètaopleidingen om op te vallen.

Informatiebeveiligingsanalist. Een mediaan van 129.180 USD en 21% groei, maar het BLS merkt op dat de functie meestal enige gerelateerde werkervaring vraagt, dus veel afgestudeerden beginnen eerst bij IT-support of in een security operations center (BLS).

Systeemanalist en webontwikkelaar. Systeemanalisten (105.850 USD) slaan de brug tussen bedrijfsbehoeften en technologie; webontwikkelaars (92.650 USD) bouwen websites en applicaties. Voor beide functies is een sterk portfolio welkom.

Analist operationeel onderzoek. Gebruikt wiskunde en modellen om beslissingen te verbeteren, met 12% groei en een mediaan van 88.940 USD (BLS).

Functies in bedrijf en financiën

Accountant of auditor. Ongeveer 115.300 vacatures per jaar en een mediaan van 83.680 USD maken dit een van de betrouwbaarste instappen voor afgestudeerden in bedrijfskunde (BLS). Het BLS merkt op dat een licentie als Certified Public Accountant (CPA) je kansen kan vergroten; in de VS moeten accountants die rapporten indienen bij de beurstoezichthouder SEC een CPA zijn.

Financieel analist en financieel inspecteur. Analisten (103.570 USD) sturen beleggingsbeslissingen aan; inspecteurs (94.160 USD, 9% groei) controleren of financiële instellingen zich aan de regels houden.

Actuaris. Een mediaan van 130.000 USD en 9% groei. Actuarissen leggen een reeks beroepsexamens af, vaak al tijdens de studie (BLS).

Projectmanagementspecialist en managementanalist. Projectfuncties (102.320 USD) beginnen vaak als coördinator; managementanalisten (101.860 USD) komen meestal als analist in dienst bij adviesbureaus.

Logistiek specialist. 18% verwachte groei en ongeveer 26.600 vacatures per jaar, met een mediaan van 82.320 USD: supply chain is een sterke keuze voor afgestudeerden in bedrijfskunde en techniek (BLS).

Marktonderzoeker, HR-specialist, compliance officer, specialist training. Solide instapfuncties voor afgestudeerden in bedrijfskunde, psychologie en communicatie, met medianen van 69.280 tot 80.730 USD en een stabiele vraag.

Functies in techniek en bouw

Werktuigbouwkundig, industrieel en civiel ingenieurs verdienen medianen tussen 100.840 en 104.110 USD. Industrieel ingenieur valt op met 12% groei (BLS). Bouwmanagers (114.990 USD, 9% groei) beginnen vaak als assistent-projectmanager na een opleiding in bouwmanagement of techniek.

Gezondheidszorg

Verpleegkundige. Ongeveer 180.800 vacatures per jaar, meer dan bij elke andere functie op deze lijst, met een mediaan van 97.550 USD. In de VS moeten verpleegkundigen na hun opleiding een vergunning halen (BLS). Veel ziekenhuizen bieden ook residency-programma’s voor net afgestudeerde verpleegkundigen, die een betaalde functie combineren met gestructureerde training. Zoek in de VS dus op “new grad RN residency” in jouw regio.

Startersfuncties zoeken per studierichting

Vacatures voor starters gebruiken zelden dezelfde titel als het beroep zelf. Zoek in plaats daarvan op deze (Engelstalige) functietitels:

Je studieFunctietitels om op te zoeken
Bedrijfskunde, economieFinancial analyst I, staff accountant, business analyst, operations associate, supply chain analyst
Informatica, ITSoftware engineer (new grad), junior developer, IT support analyst, SOC analyst, data analyst
Wiskunde, statistiekData analyst, actuarial analyst, quantitative analyst, operations research analyst
TechniekAssociate engineer, engineer I, field engineer, process engineer, assistant project manager
Psychologie, sociologieHR coordinator, recruiting coordinator, research assistant, training coordinator
Communicatie, EngelsMarketing coordinator, content associate, PR assistant, communications specialist
Verpleegkunde, gezondheidswetenschappenNew grad RN (residency-programma’s), patient care coordinator, health educator

Voeg “entry level”, “associate”, “junior”, “I”, “graduate program” of “rotational program” toe aan je zoekopdrachten om relevantere vacatures te vinden. Zoek je in Nederlandse of Vlaamse vacatures, dan werken ook “junior”, “starter” en “traineeship”.

Hoe een startersalaris er echt uitziet

De medianen in de tabel gelden voor werknemers van elk ervaringsniveau, dus de meeste afgestudeerden beginnen eronder. Voor een realistischer vertrekpunt zoek je de 10e en 25e percentielwaarden voor jouw beroep en regio op in de gegevens van het Amerikaanse BLS, de Occupational Employment and Wage Statistics, en vergelijk je die met de salarisschalen in vacatures. Steeds meer Amerikaanse staten en steden verplichten werkgevers om salarisschalen in vacatures te vermelden, wat die vergelijking makkelijker maakt.

Traineeprogramma’s of gewone instapfuncties

Grote werkgevers hebben vaak gestructureerde graduate- of rotatieprogramma’s (in Nederland vaak traineeships genoemd): een groep nieuwe collega’s met formele training en rotaties langs teams, meestal met sollicitatiedeadlines in het najaar of het vroege voorjaar. Gewone instapfuncties staan het hele jaar open en worden één voor één ingevuld. Programma’s bieden structuur en een netwerk; gewone functies gaan vaak sneller en laten je eerder specialiseren. Solliciteer op allebei en houd de heel verschillende tijdlijnen bij.

Van stages en projecten ervaring maken

Werkgevers verwachten dat starters weinig werkervaring hebben, dus het draait om hoe je presenteert wat je wel hebt:

  • Geef elke stage, elk onderzoeksproject en elk groot studieproject een eigen vermelding met data en een beschrijving van één regel.
  • Schrijf opsommingspunten als resultaten: “Dashboard gebouwd voor 2.000 enquêtereacties, gebruikt door het bestuursbureau van de faculteit” is sterker dan “Aan een dashboard gewerkt”.
  • Vermeld ook bijbanen en banen op de campus; ze laten betrouwbaarheid, klantgerichtheid en timemanagement zien.
  • Verwijs waar relevant naar een portfolio, een GitHub-profiel of schrijfmonsters.

Hoe dat er op papier uitziet, laten zes complete voorbeelden van een cv met weinig of geen werkervaring zien.

Waar vind je banen voor starters?

  • Het loopbaancentrum van je opleiding en campusplatforms. Werkgevers die op jouw school werven, plaatsen hun vacatures daar als eerste.
  • Vacaturepagina’s van bedrijven. Zoek op “new grad”, “university”, “early careers” of “graduate program” bij werkgevers die je aanspreken. Veel startersfuncties halen nooit een vacaturesite.
  • LinkedIn en vacaturesites. Filter op entry level en sorteer op meest recent. Vacatures voor functies die in de zomer van 2027 beginnen, verschijnen al. Voor Nederland kun je ook kijken bij YoungCapital en de Nationale Vacaturebank.
  • Federale overheidsbanen. Het Pathways Recent Graduates Program van de Amerikaanse overheid staat open voor mensen die in de afgelopen twee jaar zijn afgestudeerd (voor sommige veteranen zes jaar) (U.S. Department of Labor).
  • Door de community samengestelde lijsten. Sommige lijsten met startersfuncties worden bijgehouden op GitHub en gespecialiseerde sites; controleer of de vacatures doorverwijzen naar de eigen site van de werkgever.

Zomerstage 2026 gemist?

Als je in 2026 naar zomerstages zocht en niets hebt gevonden, is de volgende ronde al begonnen. Veel werkgevers werven in het najaar voor zomerstages in 2027 en voor voltijdse startersfuncties, en NACE meldde dat werkgevers het aantal stagiairs voor hun zomerprogramma’s met bijna 4% wilden verhogen. Solliciteer nu en overweeg ook stages in het najaar of voorjaar, deeltijdbanen in je vakgebied, of een project waarmee je de vaardigheden laat zien waar werkgevers om vragen.

Zo vind je sneller een baan als starter

  1. Richt je op drie tot vijf functietitels, niet op “iets in het bedrijfsleven”.
  2. Schrijf een cv dat op resultaten gericht is en dat stages, projecten en functies op de campus als ervaring behandelt. In onze gids over je cv afstemmen op een vacaturetekst lees je hoe; openingszinnen voor starters met weinig werkervaring vind je in deze voorbeelden van een profielschets.
  3. Solliciteer in de eerste dagen nadat een vacature online staat.
  4. Verstuur steeds een vast aantal sollicitaties. Lees hoeveel sollicitaties je per dag moet versturen.
  5. Leg contact met alumni bij je doelbedrijven; één verwijzing kan zwaarder wegen dan tientallen koude sollicitaties.
  6. Bereid je vroeg voor op sollicitatiegesprekken met onze lijst met oefenvragen voor een sollicitatiegesprek.
  7. Houd alles bij, zodat je op tijd kunt opvolgen.

Solliciteer je wel, maar hoor je niets terug? Onze diagnosegids over waarom je geen uitnodigingen voor gesprekken krijgt loopt de gebruikelijke oorzaken langs. Twijfel je welk pad bij je studie past? Probeer een van de beste gratis loopbaantests, of lees studiespecifieke ideeën in banen met een psychologiediploma en banen met een biologiediploma.

Een weekplan voor je zoektocht als starter

DagFocus
MaandagBekijk nieuwe vacatures bij je doelbedrijven en solliciteer op de nieuwste
DinsdagStem sollicitaties af en verstuur ze; stuur een bericht aan één alumnus
WoensdagWerk aan een portfolioproject of een certificeringsmodule
DonderdagSollicitaties plus één oefengesprek
VrijdagVolg de sollicitaties van vorige week op en werk je tracker bij

Tien tot vijftien uur gerichte inzet per week, volgehouden tijdens de wervingsseizoenen van najaar en voorjaar, werkt meestal beter dan af en toe een hele dag achter elkaar.

Veelgemaakte fouten van starters

  • Wachten tot na je afstuderen. Veel functies zijn maanden eerder al ingevuld.
  • Alleen solliciteren via de grote vacaturesites. Vacaturepagina’s van bedrijven en alumni werken vaak beter.
  • Taken opsommen in plaats van resultaten. “Enquêtegegevens van 400 studenten geanalyseerd” is sterker dan “Geholpen bij onderzoek”.
  • Aanverwante functietitels negeren. “Analist”, “associate” en “coördinator” zijn vaak dezelfde instap.
  • Opgeven na een rustige maand. Het aannemen van afgestudeerden is seizoensgebonden; houd een vast tempo aan.

Meer gidsen voor je zoektocht vind je in onze rubriek werk zoeken.

Het aannemen van starters beloont snelheid en regelmaat, en precies dat automatiseert JobsAICopilot: de copilot scant elke dag vacaturepagina’s van bedrijven en solliciteert op instapfuncties die bij je filters passen. Begin met de AI-loopbaanhulp voor studenten en bekijk de abonnementen op de prijzenpagina.

Werk zoeken

Veelgestelde vragen

Heb je nog een vraag?

Stuur ons een bericht via onze contactpagina.

Welke banen kun je doen als pas afgestudeerde?

Veel sectoren nemen afgestudeerden met een bachelordiploma rechtstreeks aan: accountancy, financiële analyse, marktonderzoek, logistiek, projectcoördinatie, HR, techniek, verpleegkunde en softwareontwikkeling. Zoek vacatures met de woorden entry level, associate, analyst I, coördinator of new grad, en kijk ook naar graduate- of rotatieprogramma's. Stages en projecten tijdens je studie tellen op je cv gewoon als ervaring.

Welke banen verdienen 3.000 dollar per maand zonder diploma?

3.000 USD per maand is 36.000 USD per jaar, en veel banen waarvoor je geen diploma nodig hebt betalen meer. Volgens Amerikaanse BLS-cijfers van mei 2025 verdienden elektriciens via een leerlingstelsel een mediaan van 63.190 USD, verzekeringsagenten 62.280 USD en installateurs van zonnepanelen 53.140 USD, allemaal met een middelbareschooldiploma als gebruikelijke instapeis. Met ervaring en een vergunning stijgt het salaris.

Hebben starters moeite om een baan te vinden?

In de VS was het de laatste tijd lastiger dan normaal. Volgens de Federal Reserve Bank of New York lag de werkloosheid onder pas afgestudeerden van 22 tot 27 jaar in het tweede kwartaal van 2026 rond 5,6%, en 42% werkte onder het eigen opleidingsniveau. Er is ook goed nieuws: NACE meldde dat werkgevers 5,6% meer afgestudeerden van 2026 wilden aannemen dan een jaar eerder.

Wat is de beste baan voor een pas afgestudeerde?

De beste eerste baan bouwt vaardigheden op waar je jaren profijt van hebt. Uit Amerikaanse BLS-gegevens blijkt dat data scientist (35% verwachte groei), logistiek specialist (18%), analist operationeel onderzoek (12%), industrieel ingenieur (12%) en financieel analist (7%) sterke opties zijn, allemaal meestal met een bachelor als eis. Kies de functie die bij je studie en interesses past en solliciteer vroeg in het wervingsseizoen.

Welke banen kunnen starters krijgen zonder ervaring?

De meeste instapfuncties vragen weinig ervaring: coördinator-, analist-, associate- en traineefuncties in bedrijfskunde, logistiek, HR, marketing en operations, plus programma's voor afgestudeerden bij grote werkgevers. Presenteer stages, bijbanen, studieprojecten en vrijwilligerswerk als ervaring met concrete resultaten, en richt je op vacatures die nul tot twee jaar ervaring vragen.

Delen

Ken je iemand die een baan zoekt?

Stuur diegene deze gids. Het kost twee seconden.

Versturen

Geschreven door

Oprichter van JobsAICopilot. Schrijft over werk zoeken met AI, sollicitantvolgsystemen (ATS) en de tools waarmee mensen echt aan een nieuwe baan komen.

Meer artikelen van Alessandro

Controlemodus in elk abonnement

Slim en eenvoudig werk zoeken.

Upload je cv één keer. Je AI-copilot vindt elke dag passende vacatures op 600.000+ vacaturepagina's van bedrijven, stemt elke sollicitatie af en solliciteert voor je.

  • 100.000+ werkzoekenden
  • 600.000+ vacaturepagina's per dag doorzocht
  • Altijd opzegbaar